Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sedící býk

Sedící býk, anglicky Sitting Bull, lakotsky Tĥatĥáŋka Íyotake (březen 1831, Grand River – 15. prosince 1890, Standing Rock), byl významný náčelník indiánského kmene Siouxů (pocházel z lakotské skupiny Hunkpapů).

Sedící býk se narodil v rodině náčelníka stejného jména, které v lakotštině zní Tĥatĥáŋka Íyotake. Byl vychován otcem a svými strýci v obratného lovce a bojovníka, již ve věku deseti let složil svého prvního bizona. Postupně prokázal své schopnosti ve všech čtyřech vlastnostech, které Lakotové považovali za nejdůležitější: statečnosti, štědrosti, moudrosti a síle.

Sedící býk se ve své době řadil mezi nejvýznamnější indiány. 25. června 1876 vedl kmeny Súů ve slavné bitvě u Little Bighornu, kde byla zcela poražena 7. kavalerie plukovníka Custera. Do bitvy Sedící býk shromáždil asi 7 indiánských kmenů, asi 3 000 mužů a k tomu jejich rodiny. Že se stal válečným náčelníkem všech kmenů, vůbec nebylo běžné, protože každý kmen měl své vůdce a ti pro něj byli nejvyšší autoritou. Tito muži však Sedícího býka zvolili a podřídili se mu v dobách bojů proti vládě.

Jedna bitva však nevyhrává válku a Sedící býk na několik let našel azyl v Kanadě (18771881), kde se k indiánům vláda chovala podstatně lépe. Přesto se Sedící býk vrátil do USA. Jeho skupina byla poslední, která zbyla, a i ona se smířila s rezervací. Týpí vyměnil za srub a žil v rezervaci. Nějakou dobu jezdil s cirkusem Williama Codyho (známějšího pod jménem Buffalo Bill) a „show business“ se mu celkem líbil. Lidé mu platili za podpis. Nezapomněl však na jednu ze čtyř základních vlastností – štědrost, a tak většinu toho, co vydělal, rozdal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář